منو

مرکز ملی رقابت ریاست جمهوری

مصوبات جلسات

دستور جلسه : 1: ادامه رسیدگی به پرونده شکایت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ، شرکت نورد لوله یاران و شرکت‌فولاد صنعت مهدی از شرکت فولاد مبارکه اصفهان
2.    بررسی شکایت شرکت سهامی پنتاکس از شرکت بازرگانی نیک نام پارس آراد در رابطه پمپ های آب مورگن


دویست و هفتاد و پنجمین جلسه شورای رقابت مورخ 1395/10/13 برگزار گردید. تصمیمات شورا به شرح ذیل است:

1. در خصوص بند 3 شکایت سندیکای سازندگان لوله و پروفیل از شرکت فولاد مبارکه مبنی بر تحمیل شرایط تکمیلی غیر مرتبط از طریق شرایط مربوط به گشایش اعتبار اسنادی باز، ابتدا آقای دکتر بهادرانی توضیحاتی در خصوص اعتبار اسنادی (LC) و اعتبار اسنادی ریالی ارائه دادند. سپس نماینده بانک مرکزی بر اساس تعاریف و دستورالعمل های بانک مرکزی توضیحات لازم را ارائه و همچنین نماینده شرکت بورس کالای ایران در پاسخ به سوالات اعضای شورای رقابت توضیحات تکمیلی را ارائه دادند.
در پایان اتخاذ تصمیم در این خصوص به جلسه آتی شورا موکول گردید.
2. در خصوص بخش دوم شکایت شرکت پنتاکس از شرکت بازرگانی نیک نام پارس آراد مبنی بر استفاده از علامت تجاری مورگن آلمان بر روی پمپ های آب و انتقال اظهارات گمراه کننده، ابتدا نظریه کارشناس رسمی دادگستری (متن پیوست) مبنی بر عدم احراز کشور مبداء ساخت و شباهت پمپ های مورگن مورد بحث به برخی از پمپ های موجود در بازار توسط کارشناسان مرکز ملی رقابت در جلسه ارائه شد. سپس مسئولین و وکیل شرکت مشتکی عنه اعلام نمودند که بعنوان یک فروشنده از طریق واسطه ای در امارات سفارش ساخت پمپ آب به کشور آلمان را داده و محصول مورد نظر را پس از ساخت در آلمان با علامت تجاری مورگن که توسط این شرکت ثبت شده است به بازار عرضه کرده است. همچنین وکیل طرف شکایت اعلام نمود که عرضه پمپ های شرکت نیک نام پارس آراد شباهتی به محصولات شرکت شاکی نداشته و با توجه به محدود بودن مقدار عرضه، عملاً به بازار ایشان لطمه وارد ننموده است.
در ادامه و در پاسخ به اعضای شورا در خصوص دلایل عدم ارائه مستندات مربوط به کشور مبداء (آلمان) مدارکی را حضوراً تقدیم کردند. در پایان اعضای حاضر با توجه به عدم کفایت مستندات ارائه شده مقرر نمودند که مرکز ملی رقابت از مشتکی عنه بخواهد چنانچه مستنداتی در خصوص مبداء ساخت پمپ هایی که با تبلیغ آلمانی به مشتریان ارائه می گردد در اختیار دارند را ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ به شورا ارسال نمایند.