منو

مرکز ملی رقابت ریاست جمهوری

اخبار

ایران با هفت پله بهبود، در رده ۷۵ کشورهای دارای رقابتی‌ترین استعدادها قرار گرفت. به گزارش ایسنا، استعداد رقابتی به‌عنوان مجموعه مهارت‌های کشف، انتخاب، پردازش و استفاده از اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در شرایط نامطمئن و استفاده از فرصت‌های موجود در بازار تعریف می‌شود. با وجود حرکت به سمت جهان دیجیتالی، داشتن منابع انسانی با استعداد یکی از شاخصه‌های اصلی در رشد است.موسسه "اینسد" با مطالعه آماری ۹۳ درصد جمعیت جهان، کشورها را از نظر رقابت‌پذیر بودن آن‌ها در زمینه استعداد کاری و کارآفرینی رده‌بندی کرده است.


بر این اساس سوئیس در صدر کشورهای جهان قرار دارد و سنگاپور، آمریکا، نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد، هلند، انگلیس و لوکزامبورگ به ترتیب در رده‌های دوم تا دهم کشورهای دارای استعدادهای رقابتی جای گرفته‌اند.
در بین شهرهای جهان نیز، واشنگتن آمریکا در صدر قرار دارد و پس از این شهر، کپنهاگن دانمارک، اسلو نروژ، وین اتریش، زوریخ سوئیس، بوستون آمریکا، هلسینکی فنلاند، نیویورک آمریکا، پاریس فرانسه و سئول کره جنوبی در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند.
ایران در این رده‌بندی، بالاتر از کشورهایی چون مصر و مغرب و پایین‌تر از کشورهایی چون هند و برزیل در رده ۷۵ جهان ایستاده است. این رتبه در مقایسه با سال قبل ۷ واحد بهبود داشته است. در بین دیگر کشورهای جهان، رتبه کانادا ۱۵، آلمان ۱۶، اتریش ۱۸، امارات ۱۹، ژاپن ۲۰، قطر ۲۴، ایتالیا ۳۵، عربستان ۳۸، روسیه ۴۶ و ترکیه ۵۸ عنوان شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
مورخ 5 بهمن 1397
روابط عمومی مرکز ملی رقابت

logo-samandehi