منو

اخبار

رئیس‌جمهوری در جلسه دفاع از صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس گفت: امروز مشکل‌ لاینحلی نداریم و در زمان کوتاه و با کمک همدیگر از مشکلات عبور خواهیم کرد. وی در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی گفت: بی‌شک عشق به امام حسین (ع) و پیروی از راه ایشان، ملت ایران را به پیروزی رسانده است که دفاع مقدس، نمونه‌ای از آن است و اگر عشق به امام حسین (ع) و پیروی از راه ایشان نبود، امروز شاهد ایران مستقل و پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین موفقیت این ملت در برابر تهاجم بیگانگان در طول هشت سال به کشورمان نبودیم.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: این جلسه مجلس شورای اسلامی دارای اهمیت است. کمتر سراغ داریم که در این مقطع تاریخی هم‌پیمانان آمریکا این کشور را رها کرده باشند. به نظر من پیروزی سیاسی ملت ایران در ماه‌های اخیر، یک پیروزی کم‌نظیر در تاریخ است و چه کسی فکر می‌کرد ظرف چندماه در چند صحنه حقوقی بین‌المللی نمایندگان ایران برابر این کشور به پیروزی برسند.تمام برنامه‌های دشمن برای این بوده است که مردم ایران در مشکل اقتصادی قرار بگیرند و به ستوه بیایند و سر تسلیم فرود بیاورند و ما را نسبت به آینده مأیوس کند؛ لذا باید در دو موضوع اجتماعی و اقتصادی در کنار هم باشیم و آمریکا را به زانو در آوریم.خوشحالیم که هدایت جامعه را در این مقطع حساس، رهبر انقلاب بر عهده دارد و دولت با امید فراوان و با توان لازم معتقد است با هدایت رهبری و حمایت مردم از این مشکل به‌خوبی عبور خواهیم کرد. امروز ما در بخش اقتصادی می‌خواهیم چهار فرد مهم مسئول را با رأی اعتماد نمایندگان بر کرسی وزارت بنشانیم تا دولت با کابینه کامل در این مقطع بتواند مشکلات مردم را حل کند.

روحانی تصریح کرد: رسانه‌های بیگانه می‌خواهند افکار عمومی را تحت تأثیر حرف‌های دروغ خود قرار دهند و به دروغ می‌گویند که ایران گران‌ترین کشور برای آموزش و زندگی است. من می‌خواهم در اینجا بپرسم که آیا آموزش، تحصیل، بنزین و حمل‌ونقل در ایران ارزان نیست؟ ما جزء کشورهایی هستیم که از لحاظ آموزش و بهداشت جزء ارزان‌ترین کشورهای جهان هستیم و البته در بخش‌هایی مشکل داریم که باید حل کنیم. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که چون در روابط بانکی کشور با جهان مشکل داریم نمی‌توانیم مشکل‌‌های شما را حل کنیم؛ زیرا مردم از ما می‌خواهند و ما باید به نیازهای آن‌ها پاسخ دهیم اما باید به مردم هم درباره وجود موانع توضیح دهیم. رئیس دستگاه اجرایی با بیان اینکه آن‌ کسانی که می‌گویند اَبَرتورم داریم دروغ است، گفت: هرچند امروز از تورم یک رقمی عبور کردیم اما این وضعیت تورم ادامه نخواهد داشت و در یک مقطعی به دلیل شرایط مختلف، تورم ما افزایش پیدا کرده؛ اما مردم مطمئن باشند هیچ زمانی ذخایر کالاهای اساسی کشور به اندازه امروز بالا نبوده است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه با توجه به وجود مشکل‌های ارزی امروز ذخایر ارزی بالاتری نسبت به سال‌های گذشته داریم افزود: امروز مشکل‌ لاینحلی نداریم که باید با کمک هم‌دیگر از مشکلات عبور کنیم. وی با بیان اینکه در تولید گندم، بنزین و انرژی خودکفا هستیم گفت: با توجه به شرایط امروز به رأی نمایندگان نیازمندیم تا این چهار وزیر، بار مشکلات مردم را کاهش دهند. روحانی به مسئولیت وزارت اقتصاد پرداخت و افزود: بخش مالیات برای ما اهمیت خاص دارد و امروز نیازمند عدالت مالیاتی هستیم و باید درآمدهای مالیاتی را بر اساس گسترش پایه مالیاتی افزایش دهیم و هرچند با شرایط رکود کشور نمی‌توانیم آن‌را افزایش دهیم اما می‌توانیم افرادی که فرار مالیاتی دارند را تشخیص و از آن‌ها مالیات دریافت کنیم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه فرار مالیاتی گناه بزرگ است گفت: یکی از مسئولیت‌های سنگین این وزارتخانه اخذ مالیات و اداره گمرکات است تا میان صادرات و واردات تعادل برقرار کند و همچنین این وزارتخانه باید مانع قاچاق کالا شود. وزارت اقتصاد در کنار بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه باید تلاش کنند تا تورم را مهار کنیم. روحانی بانک‌ها را معضل بزرگ اقتصادی توصیف کرد و ادامه داد: بدون بانک نمی‌شود روابط مالی و پولی در اقتصاد جهانی داشت؛ اما اگر به اصلاح بانک‌ها نپردازیم، این بانک به مانع رشد اقتصادی تبدیل می‌شود. رشد نقدینگی پیش از انقلاب بالای ۴۵ درصد بود اما بعد از انقلاب رشد نقدینگی به‌ویژه در این دولت به ۲۲ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: رشد نقدینگی بر پایه ضریب فزاینده و پایه پولی است و متأسفانه اکثر سال‌ها رشد نقدینگی کشور برپایه پولی نبوده است و همین برداشت از بانک مرکزی به رشد نقدینگی کمک کرده است، لذا بانک‌ها به رشد نقدینگی کمک کرده‌اند و باید در سایه اصلاح بانک‌ها، رشد نقدینگی نیز اصلاح شود. رئیس قوه مجریه با بیان اینکه ما از قانون عبور نمی‌کنیم گفت: در ماه‌های اخیر، قدرت بانک مرکزی را افزایش دادیم و وزیر اقتصادی پیشنهادی که دارای تجربه است باید بداند که بار سنگینی بر دوش اوست. حداقل وزیر ما باید ۱۴ ساعت در روز کار کند و شما نمایندگان هر انتظاری از وزرا دارید را به آن‌ها اعلام کنید، زیرا در این شرایط باید با توان بیشتر این مسیر را ادامه دهیم. روحانی با بیان اینکه بازار سرمایه دارای اهمیت است گفت: بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی در اختیار این وزارتخانه است و اینکه چند تا شرکت خارجی از ایران خارج شده‌اند مهم نیست بلکه این وزارتخانه می‌تواند چندین شرکت خارجی دیگر را جایگزین کنند. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آمریکا بزرگترین جفا را به ملت ایران کرده است، افزود: ما کشورهای دوست بسیاری داریم که می‌توانیم از طریق جذب سرمایه‌های آن‌ها بازار سرمایه را گسترش دهیم که نمونه آن روسیه و چین هستند؛ لذا دژپسند مسئولیت سنگینی بر دوش دارد و احساس کردم که این وزیر پیشنهادی و سه وزرای دیگر می‌توانند مسئولیت‌های خود را به‌خوبی انجام دهند.

وی در ادامه به همکاری میان مجلس و کابینه اشاره کرد و گفت: شما نمایندگان ملتی هستید که برای امام حسین(ع) سر از پا نمی‌شناسند و امروز دشمن اصلی ما جناح‌ها نیستند بلکه آمریکاست. همچنین من دوست دارم وقتی وزیری نزد شما نمایندگان می‌آیند خرسند شما را ترک کنند. روحانی با بیان اینکه دوره کنونی دوره‌ای مثل لیگ فوتبال نیست تصریح کرد: امروز باید با وحدت بیشتر مشکل‌ها را پشت‌ سر بگذاریم. وی در ادامه به صلاحیت وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت: امروز در محضر مردم می‌گویم در حوزه مسکن، راه، هوایی، راه‌آهن خوب کار کرده‌ایم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه برای خانه‌ اولی‌ها باید خانه ارزان ایجاد کنیم، افزود: اگر مسئله مسکن را راه بیندازیم رشد اقتصادی خواهیم داشت. در زمینه دریایی و ناوگان هوایی مشکل داریم و کار سنگینی بر دوش این وزارتخانه است و شخصی که برای این وزارتخانه انتخاب شده از لحاظ تخصص و تحصیلات فردی قوی است. این فرد در زمان جنگ و بعد از جنگ شخصی پرتحرک و فعال بوده است. وی در ادامه به مشکل‌ کامیون‌داران اشاره کرد و افزود: باید مشکل آن‌ها حل شود و حتی این وزارتخانه باید ناوگان زمینی جنوب به شمال را گسترش دهد.

روحانی در ادامه به وظیفه وزیر پیشنهادی صمت اشاره کرد و گفت: امروز این وزارتخانه باید با بانک مرکزی هماهنگی داشته باشد و اینکه عده‌ای از ارز یارانه‌ای سوءاستفاده کردند، این وزارتخانه برای رفع این مشکل نقش کلیدی دارد. وی با بیان اینکه من به رحمانی گفتم اگر کسی در پُستی فساد کرد او را تغییر دهید افزود: این فرد از جنس پارلمان است و در دوره‌های مختلف در مجلس حضور داشته و معتقدم که فرد سالم و دلسوزی است و با توجه به تلاش وی می‌توان مصوبه‌های مختلف را اجرایی کرد. رئیس قوه مجریه در ادامه به دفاع از وزیر پیشنهادی کار پرداخت و تصریح کرد: در طول این پنج سال افتخار می‌کنیم که شاغلان کشور را از ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار به ۲۳ میلیون و ۲۷۵ هزار نفر رسانده‌ایم و این بدین معنی نیست که در اشتغال مشکل نداریم. همه خانواده‌ها در انتظار تلاش ما هستند، لذا این وزارتخانه وظیفه سنگینی برای ایجاد اشتغال و حمایت از کارگران دارد. وی با بیان اینکه در روزهای آینده طرحی برای کمک به اقشار کم‌درآمد داریم گفت: براساس این طرح می‌خواهیم سبدکالایی را به اقشار کم‌درآمد اختصاص دهیم که این وزارتخانه باید اقدام‌های لازم را انجام دهد. روحانی در ادامه در رابطه با صندوق تأمین اجتماعی افزود: مشکلی که در حوزه تأمین اجتماعی داریم وظیفه ماست که برطرف شوند و این وزارتخانه مسئولیت سنگینی دارد و همچنین باید به جوانان و فارغ‌التحصیلان با کمک آموزش و پرورش مهارت بیاموزد.


منبع:خبرگزاری آنا
مورخ 05 آبان 1397
روابط عمومی مرکز ملی رقابت