منو

مرکز ملی رقابت ریاست جمهوری

اخبار


امروز سه شنبه مورخ 1396/04/13 نشست خبری شورا و مرکز ملی رقابت با حضور جمعی از خبرنگاران و  اصحاب رسانه در مرکز ملی رقابت برگزار شد. در این نشست به موضوعاتی مانند کارکرد شورای رقابت، صنعت پتروشیمی و قیمت گذاری خودرو پرداخته شد.


در ابتدای این نشست دکتر رضا شیوا ریاست شورا و مرکز ملی رقابت ضمن تشکر از همه عزیزان و خبرنگاران و زحمت‌کشان صحنه خبر و اطلاع رسانی در کشور، در مورد وظایف و کارکرد های ذاتی و قانونی شورای رقابت صحبت کرد.
رئیس شورای و مرکز ملی رقابت در این رابطه گفت: " وظیفه اصلی شورا پس از اینکه بحث اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی مطرح شد این بود که باید نهادی فراقوه ای (نهادی نه وابسته به قوه مجریه، مقننه و قضاییه) تشکیل می شد. این نهاد شامل نمایندگانی از  هر سه قوا و بخش خصوصی  شامل 15 نفر است و اعضای شورای رقابت پس از انتخاب دارای رأی مستقل هستند.  فعالیت شورای رقابت نیز در این موضوع  خلاصه می شود که این شورا  به هرگونه موضوع ضد رقابتی، انحصار،  هر نوع ویژه خواری و انحصار طلبی که  تمام آفت های بد اقتصادی را شامل می شوند، می پردازد.
در ادامه این نشست خبری رئیس شورای رقابت به موضوع رونق کسب و کار و رونق اقتصادی  پرداخت. وی در این زمینه افزود: "ما موانع زیادی داریم که باید این موانع برداشته شود. یکی از این موانع که مسئولیت آن را قانونگذار به عهده شورای رقابت گذاشته موانع صدور مجوز کسب و کار است.
هرکسی که بخواهد فعالیت اقتصادی داشته باشد و شرایط فنی و تخصصی لازم را داشته باشد اما به او مجوز ندادند، آنگاه می تواند به شورای رقابت مراجعه کند و شورای رقابت حتما پیگیر قضیه است که مجوز کسب و کار را صادر شود"
در ادامه دکتر رضا شیوا لازمه رونق اقتصادی را در کشور رفع موانع کسب و کار و رونق در تولید دانست.
در این نشست خبری در قانون مشخص شده که شورای رقابت مرجع تعیین انحصار یا غیر انحصاری بازار خودرو است و کسی نمی تواند این مسئولیت را از شورای رقابت بگیرد مگر اینکه مجلس قانون را تغییر دهد.
در نشست خبری امروز دکتر رضا شیوا در رابطه با تغییرات قیمتی انواع خودروها  گفت: برای انواع پراید و تیبا 1/25درصد و برای تندر 90  سایپا 1/57 درصد مجوز افزایش قیمت صادر شده است.
رئیس شورا و مرکز ملی رقابت  با اعلام اینکه متوسط افزایش قیمت خانواده سمند و پژو 2/69 درصد بوده است، افزود: میزان تورم بخشی حدود ٦ درصد بوده است که براساس آن و سایر پارامترها مجوز افزایش قیمت ها صادر شده است. همچنین قیمت گذاری خودروهای 301، 2008، و 508  که محدوده قیمتی آنها بالاست و رقیب قیمتی دارند از شورای رقابت خارج شد.
خبرهای تکمیلی در ساعات آتی بر روی سایت قرار خواهد گرفت.


روابط عمومی مرکز ملی رقابت